Maciej Zambon / Norbert Borzym-Echo Wielkiej Płyty (Rare, Unreleased & Forgotten Electronic Music From Poland 1982​-​1987) 2xLP

130.00 

Gatunek:    /  Podgatunek: 
Format: 
  • Album
  • 2xLP
  • Comp

Label: The Very Polish Cut-Outs ‎

Rok wydania: 2021

Nr kat: TVPCRE002

Press: Polska

Stan płyty: Mint (M)   /   Stan okładki: Mint (M)


„Nie ma ciszy w bloku” – brzmiał refren jednego z pierwszych w Polsce rapowanych utworów grupy Deuter, wydanego jeszcze w czasach późnego PRL-u. Jednak w tamtych czasach blokową ciszę rzadko zakłócały dźwięki syntezatorów. Inaczej niż na Zachodzie. Tam lata 80. to czas umasowienia technologii syntezy dźwięku, wcześniej niedostępnej, bo zbyt drogiej dla amatorów.

W tym czasie w Wielkiej Brytanii syntezatory, tańsze i produkowane w większych partiach, trafiają w ręce wychowanej na punk rocku młodzieży. W Stanach Zjednoczonych pierwsze samplery wykorzystuje już hip-hop, seryjnie produkowane automaty perkusyjne i syntezatory basowe Rolanda za chwile trafią do młodzieży dorastającej na przedmieściach wielkich miast, powstaną nurty techno i acid house.

W komunistycznej, będącej częścią bloku wschodniego Polsce z dostępem do instrumentów elektronicznych jest ciągle słabiej. Znaleźć je można w studiach nagraniowych państwowego radia i telewizji, pojedyncze urządzenia przywożą zachodni dyplomaci lub pracujący na zagranicznych kontraktach Polacy. Można też „zdobyć” egzemplarze radzieckiej produkcji – od stacjonujących w Polsce żołnierzy Armii Czerwonej.

Na albumie „Echo wielkiej płyty” odnajdziemy wiele zapomnianych lub nawet nigdy wcześniej nie wydanych, a przy tym oryginalnych i charakterystycznych dla polskiej sceny elektronicznej, nagrań tworzonych w połowie lat 80. Trudnych do zaszufladkowania, zawieszonych pomiędzy nurtem el-muzyki, jak ją w Polsce nazywano, a muzyką użytkową. Często sprowadzonych tylko do roli tła w programach telewizyjnych poświęconych nauce czy komputerom.

Pierwsza kompilacja w dorobku labelu The Very Polish Cut Outs, to próba przybliżenia słuchaczom na całym świecie kilku mniej znanych, niektórych całkowicie dziś zapomnianych, twórców polskiej muzyki elektronicznej, którzy w latach 80. pomimo ograniczonego dostępu do sprzętu, tworzyli niezwykle ciekawą i różnorodną muzykę. Wszystkie utwory zostały odnalezione i wyselekcjonowane przez Maciej Zambona oraz Norberta Borzyma, którzy są również współodpowiedzialni za wydanie w 2020 roku niesamowitego albumu „Dotyk” Renaty Lewandowskiej.

Premiera płyty, która odbędzie się w drugiej połowie maja, będzie również zwieńczeniem ich 3 letniej archiwalnej pracy jaką włożyli w przygotowanie tej kompilacji na podwójnym winylu, w limitowanym nakładzie 800 kopii.

 

Spodziewana data premiery: 24.05.2021


Tracklista:

01 Andrzej Mikołajczak – Ring Modulator
02 Andrzej Mikołajczak – Tori
03 Andrzej Mikołajczak – Nocna Eskapada
04 Grupa Jot – Pamiętnik Manekina (Instrumental)
05 Wojciech Jagielski – Sałatka z bananów
06 Wojciech Jagielski – Śniadanie Pod Palmą
07 Jacek – Skubikowski – Ekstrakcja
08 Krzysztof Duda – Robotron
09 Krzysztof Duda – Tascam
10 Mikołaj Hertel – Wewnętrzny Puls
11 Mikołaj Hertel – Powitania i Rozstania
12 Stefan Sendecki – Take Off (Instrumental)
13 Stefan Sendecki – Tape Hunters
14 Stefan Sendecki – Astrożaglowiec

Dostępność: Na stanie