Mieczysław Kosz-Reminiscence

100.00  90.00 

Gatunek:    /  Podgatunek: 
Format: 
  • Album
  • LP
  • Reissue,
  • Stereo

Label: Polskie Nagrania Muza

Rok wydania: 2017

Nr kat: 01902 9 58435 3 3

Press: Polska

Stan płyty: Mint (M)   /   Stan okładki: Very Good Plus (VG+)


Album „Reminiscence” został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60. Reedycję przygotowano z niezwykłą starannością, autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski. Płyty zostały wytłoczone gramaturze 180.
Płyta „Reminiscence” zarejestrowana w marcu 1971 roku, dla serii Polish Jazz z numerem 25, jest najważniejszym dokumentem w twórczości Mieczysława Kosza. Krótkie, trwające zaledwie 29 lat życie artysty, zakończone tragedią, nie znajduje odpowiednika w biografii żadnego innego polskiego twórcy jazzowego.
Album „Reminiscence” wiernie odzwierciedla główne nurty twórczości i pianistyki Mieczysława Kosza. Na pierwszej części płyty mamy parafrazy znanych z muzyki poważnej utworów, które należały do stałego repertuaru pianisty (Chopin, Borodin, Liszt). W drugiej jej części znajdują się dwie kompozycje pianisty i kończący płytę utwór Bronisława Suchanka, które zmierzają one w stronę free jazzu. Kosz powiedział kiedyś: „W swojej grze nie próbuję odrzucać wszystkich reguł, ale przynajmniej zignorować niektóre z nich”.
Uważne przesłuchanie całej muzyki zawartej na płycie „Reminiscence” pozwala ocenić miarę talentu Mieczysława Kosza nie tylko jako genialnego pianisty, ale również w ujęciu czysto twórczym. Tomasz Stańko niezwykle celnie powiedział o jego muzyce: „Muzyka Kosza to zaduma i czekanie na piękno. W tym się spełniał, zrzucał wszelkie balasty”.

Uwaga! Okładka ma lekko zgnieciony lewy górny róg!


Tracklista:

A1 Tańce Połowieckie – Polovtzian Dances – Paraphrase 6:20
A2 Preludium C-moll – Prelude In C Minor – Paraphrase 5:22
A3 Marzenie Miłosne – Love Dream – Paraphrase 3:57
A4 Yesterday – Paraphrase 5:04
B1 Wspomnienie – Reminiscence 7:28
B2 For You 6:02
B3 Spełnienie – Fulfillment 7:30

Dostępność: Na stanie