Wodecki-Jazz ’70 Dialogi

150.00 

Gatunek:    /  Podgatunek: 
Format: 
  • Album
  • LP

Label: Twist On Production

Rok wydania: 2021

Nr kat: 0921840

Press: Polska

Stan płyty: Mint (M)   /   Stan okładki: Mint (M)


Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga – taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami, a współczesnym głosem polskiego jazzu. To istota tego albumu, zrobionego niemal na granicy artystycznego szaleństwa. W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana.

No bo jak to – Wodecki i jazz?!

Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.

Zaproszeni do projektu goście, m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.

„Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie… Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976″ i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w między czasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego – instrumentalny jazz. Z radością i pozdrowieniami” Kasia Wodecka-Stubbs

Artyści:

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Leszek Możdżer – fortepian

Marek Napiórkowski – gitary

Michał Tokaj – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Nad remasteringiem i całością dźwięku pracował Jacek Gawłowski. Kierownictwo muzyczne – Michał Tokaj. Grafikę stworzył Krzysztof Kuki Iwański.

Kompozycje i wykonania archiwalne: Zbigniew Wodecki

Zespół wokalny: Alibabki

Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Orkiestra PRiTV pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Pruszaka i Edwarda Dyląga dzięki uprzejmości Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Producent albumu: Twist On Productions – Kasia Wodecka Stubbs.

Projekt powstał przy wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.


Tracklista:

A1 Zbigniew Wodecki–Fantazja
A2 Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer–Dialogi
A3 Henryk Miśkiewicz–Ballada o nieznajomych
A4 Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski–Introwizja
A5 Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer–Etiuda na głos i skrzypce
A6 Michał Tokaj–Fantazja
B1 Zbigniew Wodecki–Wariacje na temat tańców rumuńskich
B2 Marek Napiórkowski–Dzielę z Tobą dzień na dwoje
B3 Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki–Dzielę z Tobą dzień na dwoje
B4 Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj–Etiuda na big band i skrzypce
B5 Zbigniew Wodecki–Ballada o nieznajomych

Dostępność: Brak w magazynie